
Virózy u koní

Mykózy koní
Tetanus
je pro koně potenciálně smrtelné onemocnění. Původcem je anaerobní bakterie Clostridium tetani, která je ve vysokém počtu přítomná ve střevní mikroflóře lichokopytníků. Daří se jí v prostředí s nedostatkem kyslíku, což mohou být například hluboké bodné rány, rány způsobené cizí tělesa penetrujícím do kopytní škáry (hřebík v kopytě), prázdná zubní lůžka při přezubování u hříbat.
Bakterie
Bakterie produkují velmi silný toxin, který působí na nervová zakončení ve svalech, což se projevuje křečemi. Typická je neochota k pohybu, spazmus žvýkacích svalů, tuhý krk, namáhavé dýchání, výhřez třetího víčka. Příznaky se prohlubují při vnějších podnětech (tlesknutí, rozsvícení světla), v závažných případech pacient leží na boku s napjatými končetinami. Smrt nastává udušením v důsledku ochrnutí dýchacích svalů.
Onemocnět tetanem může každý teplokrevný obratlovec (tedy i člověk), ačkoli nejcitlivější jsou vůči němu koňovití. Proto je u lidí pracujících s koňmi (a rovněž u jejich psů) doporučitelná vakcinace. Humánní lékaři doporučují v těchto případech zkrátit interval mezi revakcinacemi z patnácti na deset let.
Tetanus lze léčit
Pokud je pacient schopen sám se napít, prognóza je dobrá. U ležících pacientů je mortalita 80%. Léčba je nákladná a dlouhodobá, proto je výhodnější zaměřit se na prevenci. Vakcína je u nás dostupná v kombinaci chřipka – tetanus, účinnou látkou je tetanový toxoid (toxin zbavený toxického účinku). Při chirurgických zákrocích (kastrace, operativní řešení kolik) a u koní s neznámou vakcinační historií se aplikuje jednorázová injekce protitetanového séra.