
Novinky říjen 2022

Novinky listopad 2022

Jedenáctiletý krátkosrstý maďarský ohař nás v říjnu navštívil v ordinaci. Majitelé pozorovali několik týdnů trvající průjem, někdy s zvracením a výrazný úbytek váhy.
Vyšetření zahrnovalo podrobnou anamnézu (to je to, když se vás vyptáváme, kolikrát denně průjmuje, jak průjem vypadá, jak zapáchá, jestli je zachována chuť k jídlu, jaký je příjem tekutin a podobné záludné dotazy). Zjistili jsme, že pacient trpí inkontinencí stolice – průjmuje často i v noci a nevydrží do rána. To je pro většinu majitelů, kteří nemají možnost psa vypustit kdykoli ven na zahrádku, docela noční můra…
Dále jsme provedli klinické vyšetření, pacoše jsme zvážili, změřili, poslechli, prohmátli a odebrali jsme mu krev. Ultrasonografické vyšetření dutiny břišní neodhalilo žádný zásadní problém (masa nebo volná tekutina v dutině břišní, zánětlivé onemocnění střev, hyperplazie nebo zánět prostaty atd.). Jediný nález byla zesílená stěna močového měchýře – pozůstatek několikrát prodělané cystitidy.
Krevní vzorky jsme připravili k analýze a odeslání do laborky a pacienta jsme podrobili ještě jedné zkoušce – poslali jsme ho kakat. Podařilo se – a vzorek čerstvé řídké stolice odjel do Laboklinu stejným kurýrem (což se ukázalo jako dobrá volba).
Během čekání na výsledky jsme prozatím nasadili nízkotučnou gastrointestinální dietu a probiotika.
Za dva dny přišla z laborky zpráva – kromě malých změn v iontech a krevním obraze máme úplně zdravého seniora! Ani diabetes, ani ledviny, ani játra, ani štítná žláza – nic z toho nevypadalo, že protestuje. Lehká anemie naznačovala, že se nám někudy ztrácí malé množství červených krvinek. Že by ve Vičicích měli upíry???
Záhadu rozlouskl další protokol z laborky. Parazitologické vyšetření trusu odhalilo nízkou koncentraci v našich končinách celkem neobvyklého střevního parazita z rodu Ancylostoma, tedy měchovce. Koncentrace nízká, ale přesto dostatečná k tomu, aby našeho pacoše obrala o elán a jeho střevo o absorpční schopnost…
Následovalo tedy klasické odčervení tabletkou s účinnou látkou, po deseti dnech opakované. Poslední zprávy jsou pozitivní – pacient udrží stolici, bobek je tuhý, elán se vrací.
A co že to ten měchovec je a proč ho moc dobře neznáme?
Ancylostoma neboli měchovec je střevní parazit příbuzný škrkavkám. Parazituje v tenkém střevě savců, kde se živí krví z nahlodaných kapilár (tudy nám zřejmě utekly ty červené krvinky). Ničí stěnu tenkého střeva, které má potom sníženou absorpční schopnost. Dospělí parazité přichycení ve střevě produkují vajíčka, která se s trusem dostávají do venkovního prostředí, kde vytváří infekční larvičky. Do těla dalšího hostitele se můžou dostat pozřením, nebo i proniknutím přes kůži. Ancylostomy preferují teplejší podnebí, u nás na západě je jim většinou zima. I přesto se u tohoto pacienta uchytily a způsobily problém. A proto je fajn nezapomínat na koprologii – nikdy nevíte, jakého mimozemšťana tam najdete!
Pacientovi přejeme příjemný důchod bez dalších trablů 😘

Pro zajímavost: kompletní diagnostika vyšla u tohoto seniorpacienta kolem 5000 korun.